Klimanızdan Kötü Kokular Mı Geliyor?

Elimizi uzun süredir dokundurmadığımız AC tuşu bize göz kırpmaya başladı. Eğer klimayı da çalıştırırsak havalar tamamen ısınmış olacak. En azından o psikolojiye ulaşmak için klimayı çalıştırmak istiyor insan.
Baharın ilk şokunu da o anda yaşıyoruz belki de. Güneşten önce klima çarpıyor.

Otomobilin içine yayılan inanılmaz ağır bir koku kaplıyor her yanı. Birçok kişiyi servise “otomobilimin göremediğim bir yerinde fare ölmüş” diyerek götürecek kadar ağır bir koku.

Bahara ayları ile birlikte otomobil bakım ve korumasında akla ilk gelen uygulama cila işlemi olsa da mutlak olarak yaptırılması gereken klima kanalları temizliğidir.

Önce kokunun nedenini söyleyelim.

Kış ayları boyunca kullanılmayan klima nedeni ile klima kanallarında oluşan nem yoğun bir bakteri oluşmasına neden olur. Bir anlamda küf diyebiliriz buna. Oluşan bu bakteriler klimanın çalıştırılması ile birlikte otomobilin içine yayılır. Çalıştırılmaya devam edilmesi durumunda otomobili içine sinen bu koku ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirir.

Klima kanalları temizliği önemli bir konu ve mutlak olarak profesyoneller tarafından yapılması gerekiyor.

Klima kanalları temizliği için 2 farklı yol izleniyor.

Yıllardır kullanılan ilk sisteme göre klima temizleme spreyi bir hortum yardımı ile klima kanallarına sıkılıyor. Bu sistemle üst düzeyde bir temizlik sağlanıyor olunsa bile özellikle son yıllarda otomobillerde artan elektronik aksama bu kimyasalın teması durumunda bazı parçaların arızalanması söz konusu olabiliyor. Bu nedenle bu tarz yapılacak temizlikte personel bilgisi ve profesyonelliği çok önemli.

İkinci sistem de ise (son birkaç yıldır kullanılıyor) otomobili içine bir sprey bırakılıyor. 15 dakika boyunca temizleme kimyasalını otomobilin içine püskürten bu sistemle temizlik çok daha güvenli olarak yapılıyor. Bu ürünün dezavantajı ise çok yoğun kirli olan kanallarda etkisinin çok fazla olmaması.

Her iki uygulama türünden sonra otomobilin içine mutlaka Ozonla dezenfeksiyon işlemi yapılmalı. Böylece otomobil içindeki klima kanalından kaynaklanan, kaynaklanmayan tüm koku, virüs ve bakterileri de temizleyerek yaza steril ortamda başlamak mümkün.

Klima temizliği ile birlikte yaz öncesinde polen filtresinin değiştirilmesi ve klima gazının tamamlanması dikkat edilmesi gereken diğer noktalar.