Far Stop Temizleme

Far – Stop Temizleme uygulaması özellikle  geceleri sürüş emniyeti açısından önem taşıyan bir işlemdir.  Sararan farlar görüşü büyük oranda etkilemektedir.

Uygulama öncesinde öncelikle farda sararmanın içte mi dışta mı olduğunun tespit edilmesi önemlidir. Far stop temizleme işlemi sadece dış yüzeye uygulanır.

Far sararması otomobillerde çok sıklıkla gördüğümüz bir problem olarak önümüze çıkıyor. Bu problemin giderilmesi çok ciddi profesyonellik gerektirmektedir. Aksi takdirde farın çatlatılması dahil olmak üzere daha farklı problemler ile karşılaşılabilir.

Uygulamada farın sararma derecesine göre;

  • Polytop Cam Cilası
  • Polytopl Diamant P5000

kullanılmaktadır. Çok fazla sararmış camlarda ise 1500-4000aralığında özel Polytop zımparalar da kullanılır.

Zımpara kullanırken boyalı yüzeye zarar vermemek için far ve stop kenarlarının aracın boyalı yüzeylerine denk gelen kısımlarının maskelenmesi gerekmektedir. Zımpara kullanılırken yüzey su ile mutlaka ıslatılmalıdır, kuru zımpara yapılmamalıdır. Aksi taktirde yüzeyin fazlası ile çizilmesi sağlanır.  Zımpara seçimi yapılırken yüzeyin kirliliğine ve sararmanın yoğunluğuna dikkat edilmelidir. Aşağıda görüldüğü üzere zımparanın değeri arttıkça aşındırıcılığı azalır.

İnce bir işçilik gerektiren Far – Stop Temizleme işlemi öncesinde far kenarlarına mutlaka maskeleme yapılmalıdır.

Far üzerinde bulunan sinek böcek kalıntıları Polytop Böcek Temizleyici ile temizlenmelidir.