Tavan Temizleme

Otomobilin içinde en az kirlenen yer olduğu düşünülse de dışarıdan gelen egzost dumanı başta olmak üzere birçok etken otomobilin tavanının fark edilmeyen bir şekilde kirlenmesine yol açar. Sigara içilen otomobiller bu kirlenme çok daha hızlı olur.

Tavan temizliği güneşlikler, kapı tutacakları, dikiz aynası ve emniyet kemeri bağlantı noktalarını da kapsar. Sunroof olan otomobillerde ilave olarak sunroof ve kanalllarının temizliği de yapılmalıdır.

Otomobillerin tavanları yavaş yavaş ve fark edemediğimiz bir şekilde kirlenir. Bu kirlenmede en önemli etken başta egzost gazı olmak üzere dış hava etkenleridir. Nefes alışımız, eğer kullanılıyorsa sigara bu kirliliğin en önemli etkenleri olarak sıralanabilir.

Tavan temizliği en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Özellikle 10 yaş ve üzeri  otomobillerde tavanların sarkma yapması riskine karşı çok daha dikkatli uygulama yapılması gerekmektedir. Bu otomobillerde önce belli bir bölümde deneme yapılarak işleme başlaması önerilir.

Ph derecesi 9 seviyesinde olan bir temizleyicinin bu işlemde kullanılması önerilir. Çok daha yüksek Ph seviyesindeki temizleyicilerin tavanda beyazlatma ya da saçaklanma yapma olasılığı bulunmaktadır.

Kullanılacak olan ürünlerin kanserojen madde içermeyen, dünya standartlarına uygun normları sağlamasına dikkat etmek gerekiyor. Bir ürünün çok iyi temizliyor olması, kirleri çıkarıyor olması o ürünün çok iyi ürün olduğu anlamına gelmiyor. AutoClub Uygulama Merkezlerinde 9Ph seviyesine sahip ve dünya standartlarındaki tüm değerleri karşılayan Polytop Araç İçi Temizleyici kullanılmaktadır.

Tavan temizliğinde kullanılacak mikrofiber havlu ve temizleme fırçalarının da tavan temizliği için özel olması gerekmektedir. Kullanılacak sert kıllı fırçalar da tavan da tüylenme ve saçaklanma yapabilir.