ACT45 Boya Koruma

ACT45 Boya Koruma AutoClub Uygulama Merkezleri’nde otomobiller için uygulanan en temel boya koruma uygulamasıdır. Kısa sürede göz alıcı parlaklık elde etmek isteyen müşterilerin özellikle tercih ettiği ACT45 Boya Koruma yaklaşık 2 saatlik bir süre içinde yapılmaktadır.

ACT45 Boya Koruma uygulamasında öncelikli hedef otomobil parlaklığının en üst düzeyde elde edilmesidir ve silikon esaslı cila kullanılmaktadır. Tüm otomobil gruplarına uygulanabilen ACT45 Boya Koruma uygulaması bayilerimizin tamamında uygulanmaktadır.

ACT45 Boya Koruma uygulamasında Türkiye distribütörlüğünü AutoClub’ın yaptığı Alman Polytop marka cilalar kullanılmaktadır. Uygulamada Polytop Reflex ile yüzey temizliği yapıldıktan sonra Polytop Polymer S ile de parlatma işlemi yapılır. Her iki cila da nano teknoloji ile üretilmiştir. Uygulama öncesinde plastik bölgelerin maskeleme bandı ile koruma altına alınması önemlidir. Kullanılan cilaların yanında cila ile birlikte kullanılan ürünlerin (polisaj süngeri vb) içeriğinin de boyaya uygun olması AutoClub’ın iş kalitesi içinde önemli bir yer tutmaktadır.

ACT45 Boya Koruma uygulaması sonrasında otomobile 45-60 gün arasında parlaklık garantisi AutoClub tarafından verilmektedir. Diğer boya koruma uygulamalarımıza göre daha kısa süreli bir parlaklık garantisi sağlayan bu boya koruma uygulaması çok çizik içeren, boya yüzeyi endüstriyel toz barındıran, çok yıpranmış boyalar için önerilmez. Çok yıpranmış bu tarz boyalar için AutoClub’ın diğer boya koruma uygulamaları tercih edilebilir.

ACT45 Boya Koruma uygulaması yaptıran müşterilerimiz otomobilleri ile ilgili detaylara ve garanti süreleri ile ilgili bilgilere web sitemizde bulunan Garanti Sorgulama bölümünden ulaşabilirler.

Parlaklık nedir? Otomobil yüzeyinde parlaklık nasıl elde edilir?

Bu iki sorunun yanıtını vermeden boya koruma uygulamaları ile ilgili detaylara geçmek çok doğru olmayacaktır. Bu soruların yanıtını doğru bir şekilde alan otomobil kullanıcısı otomobili için neyin doğru olduğuna, otomobilinin neye ihtiyacı olduğuna çok daha sağlıklı bir şekilde karar verebilecektir.

Altını çizerek belirtmek gerekiyor ki otomobilin parlaklığı fiziksel bir olaydır ve parlaklığı sağlayan cila değildir. Cila bu fiziksel olayın en mükemmel şekilde gerçekleşmesine aracılık eden bir üründür.

Parlaklık ışık yansıması demektir. Yansımayı sağlamak için de düz bir yüzeye ihtiyaç vardır. Otomobil yüzeyine gelen ışığın hiçbir kırılım yaşamadan 90 derecelik açı yaparak aynı şiddette yansıması en üst düzeyde parlaklık elde etmemizin ilk şartıdır.

Car care sektöründeki uygulamalar 90 derecelik  bu yansımayı sağlayabilecek yüzeyler yaramak üzerine yaptığı çalışmalardan oluşur. Bunun için farklı 3 sistem uygulanmaktadır.

  • Car care sektöründeki cilaların önemli bir bölümü silikon içerikli cilalarla kısa sürede üstün bir parlaklık sağlama yolunu tercih ediyor. Yaklaşık olarak 15-60 gün arasında parlaklık sağlayan bu uygulamalar düşük fiyatlı uygulamalar olması nedeni ile hem uygulayıcıların hem de kullanıcıların en çok tercih ettiği uygulama türüdür.
  • Aşındırıcı cilalar ile yapılan boya koruma uygulamaları çizikleri boya seviyesine indirerek düz bir yüzey sağlamayı hedefler. Sonuca ulaşan bir uygulama sistemi olsa da boya yüzeyini inceltmesi nedeni ile çok sakıncalıdır.
  • Çiziklerin içinin doldurulması ile yapılan boya koruma uygulamaları en doğru boya koruma uygulamalarıdır. Bu ürünler özellikle nano teknoloji sonrasında çok iyi sonuçlar vermiştir. Çok daha uzun süre parlaklık sağlayan bu uygulamalar otomobil için ideal olsa da fiyat olarak diğer uygulamalardan daha pahalıdır.​

ACT180 Boya Koruma

ACT180 Boya Koruma uygulaması sağladığı 6 ay parlaklık garantisi ve uygun fiyatı ile AutoClub Uygulama Merkezlerinin en çok tercih edilen uygulamalarından birisidir. Yaklaşık 4 saatlik uygulama süresinde yapılan ACT180 Boya Koruma uygulamasında “temizleme – parlatma – koruma” sisteminin tüm aşamaları uygulanmaktadır.

Otomobil yüzeyindeki tüm olumsuzlukların (kılcal çizik, zift, reçine vb.) giderilmesi ve otomobilin ilk günkü ışıltısına kavuşturulması uygulamanın ana amacını oluşturur.

Otomobil yüzeyindeki endüstriyel tozların temizlenmesi uygulaması olan kil temizleme, reçine temizleme, zift temizleme uygulamaları ile otomobil yüzeyi boya koruma uygulamasına hazır hale getirilir.

Polytop’un nano teknoloji ile üretilen cilaları ile çiziklerin içinin doldurulması şeklinde yapılan çizik giderme işlemi bu uygulamadaki ikinci adımdır. Polytop’un Diamant serisi bu uygulamada kullanılan cila grubudur. Çizik giderme uygulaması sonrasında Polytop Reflex serisi ile parlatma ve hare giderme aşaması da tamamlanır. Son aşamada ise Polytop Hard Wax serisi ile elde edilen parlaklığın 6 ay süresince devam etmesini sağlayacak koruma uygulaması yapılır.

ACT180 Boya Koruma uygulaması sonrasında otomobile 6 ay parlaklık garantisi AutoClub tarafından verilmektedir. Boya  koruma uygulamasının tüm aşamalarını içeren ACT180 Boya Koruma ile otomobil yüzeyindeki tüm olumsuzluklar (kılcal çizikler, reçineler, ziftler vb.) giderilmiş ve parlaklığı sağlayacak pürüzsüz bir yüzey elde edilmiş sonrasında wax uygulaması ile de elde edilen bu yüzey dış etkenlerden koruma altına alınmış olur.

Otomobil yüzeyinde en yüksek parlaklığa ulaşabilmek için öncelikle o parlaklığı nasıl sağlayacağımızı bilmemiz gerekiyor.

Bilinenin aksine parlaklığı sağlayan cila değildir. Parlaklık fiziksel bir olaydır ve ışık yansıması anlamına gelir. Yansımayı sağlayacak olan da düz bir yüzeydir. Otomobil üzerinde 90 derecelik açı ile yansıma sağlayacak bir yüzey oluşturmak için kullandığımız cilalar bu fiziksel olayın oluşması için en önemli materyallerdir.

Pırıl pırıl bir otomobil için bu fiziksel gerçekliği bilmek  otomobilimiz için seçeceğimiz uygulama için büyük önem taşıyor. Bir kez daha altını çizmekte fayda var; pırıl pırıl bir otomobil için  90 derecelik açı ile yansıma elde edeceğimiz pürüzsüz bir otomobil yüzeyine ihtiyacımız var.

ACT180 Boya Koruma uygulaması yaptıran müşterilerimiz otomobilleri ile ilgili detaylara ve garanti süreleri ile ilgili bilgilere web sitemizdeki Garanti Sorgulama bölümünden ulaşabilirler.

Düzgün yansıma sağlayabilmek için car care sektöründe 3 farklı sistem uygulanıyor.

  • Sektörün en çok tercih ettiği uygulama silikonlu cilalar ile hedeflenen parlaklığa ulaşmak olarak söylenebilir. Bu uygulama türünde yoğun çizik giderme uygulaması yapılmaz, bir anlamda makyaj tabir edilecek bir uygulama ile otomobil yüzeyindeki olumsuzlukların üzerinin kapatılması olarak değerlendirilebilir. Parlaklık süresi 15-60 gün arasında olan bu uygulama düşük fiyatı ile en çok tercih edilen uygulamadır.
  • Dağınık yansıma oluşturan bölgeleri (çizikler) boya seviyesine indiren aşındırıcı cilalar ile yapılan uygulamalar bir diğer uygulama grubunu oluşturuyor. Sonuç olarak başarılı görünse de boya yüzeyini incelten ve dış etkenlere karşı daha savunmasız bırakan bu uygulama tarzı sonrasında sorunlar oluşturabilir. Uygulama yapanın kullandığı cilalar burada büyük önem kazanıyor. (AutoClub’ın hiçbir uygulamasında aşındırıcı cilalar kullanılmamaktadır.)
  • Çiziklerin yani dağınık yansıma oluşturan bölgelerin özel cilalar ile doldurulması boya koruma uygulamalarında kullanılan bir diğer uygulama çeşididir. Özellikle nano teknoloji ile üretilen cilalar bu uygulama tarzında başarılı sonuçlar vermektedir. Parlaklık süresini çok daha uzun zamanlara taşıyan bu uygulama çeşidi otomobiller için ideal uygulama olsa da daha pahalı uygulamalardır.

ACT360 Boya Koruma

ACT360 Boya Koruma uygulaması 1 yıllık bir parlaklık garantisi ile müşterilerin çok tercih ettiği bir uygulama türüdür.

Yaklaşık 4 saatlik bir sürede tamamlanan ACT360 Boya Koruma uygulamasında otomobil yüzeyinde yapılması gereken “temizleme – parlatma – koruma” işlemlerinin hepsi yapılmaktadır.

Boya koruma uygulamalarının olmazsa olmazı Kil uygulaması ile başlayan ACT360 Boya Koruma işlemi sırası ile reçine temizleme, zift temizleme işlemleri ile devam eder. Sonrasında nano teknoloji ile üretilmiş olan Polytop Diamant serisi içe kılcal çiziklerin içi doldurulur, Reflex serisi ile de son kat parlatma işlemi yapılır. 1 Yıllık koruma sağlayacak Tresor serisi ile de wax işlemi yapılarak uygulama tamamlanır.

ACT360 Boya Koruma uygulaması sonrasında otomobile 1 yıl parlaklık garantisi AutoClub tarafından verilmektedir. Boya  koruma uygulamasının tüm aşamalarını içeren ACT360 Boya Koruma uygulaması ile otomobil yüzeyindeki tüm olumsuzluklar (kılcal çizikler, reçineler, ziftler vb.) giderilmiş olur  ve parlaklığı sağlayacak pürüzsüz  yüzey elde edilir. Wax uygulaması ile de elde edilen bu yüzey dış etkenlerden koruma altına alınmış olur.

ACT360 Boya Koruma uygulaması yaptıran müşterilerimiz otomobilleri ile ilgili detaylara ve garanti süreleri ile ilgili bilgilere web sitemizdeki Garanti Sorgulama bölümünden ulaşabilirler.

Pırıl pırıl bir otomobile sahip olabilmek için bilmemiz gereken ilk şey bu parlaklığın fiziksel bir olay olduğudur. Işığın yansıması olarak adlandırılabilecek parlaklık için ihtiyacımız olan şey o ışığı yansıtacak pürüzsüz bir yüzey olacaktır.

Car care sektörünün en önemli materyali olan cilalar bu pürüzsüzlüğü sağlayacak aracılar olarak görülmelidir. Otomobil yüzeyinde 90 derecelik bir açı yaparak yansıma sağlayacak pürüzsüz bir yüzey için kullandığımız cilalar farklı özellikleri ile bu konuda bize yardımcı olmaktadır.

Otomobil yüzeyinde en yüksek parlaklığa ulaşabilmek için öncelikle o parlaklığı nasıl sağlayacağımızı bilmemiz gerekiyor. Mucize bir ürünle bunu sağlamak mümkün mü, çok kısa sürede yapılacak bir uygulama ile bu mümkün mü gibi soruların yanıtlarını hep bu fiziksel olay içinden bulabiliriz.

Pırıl pırıl parlayan bir otomobil için bu fiziksel gerçekliği bilmek  otomobilimiz için seçeceğimiz uygulama için büyük önem taşıyor. Bir kez daha altını çizmekte fayda var; pırıl pırıl bir otomobil için  90 derecelik açı ile yansıma elde edeceğimiz pürüzsüz bir otomobil yüzeyine ihtiyacımız var.

Birçok farklı ürünün yer aldığı car care sektöründe parlaklığı elde edebilmek için 3 farklı sistem uygulanıyor.

  • Silikon içerikli cilalar ile otomobil yüzeyindeki dağınık yansımayı sağlayan olumsuzlukların üzerinin kapatılması en çok tercih edilen uygulama sistemidir. Bu uygulama sisteminde yoğun çizik giderme işlemi yapılmaz, endüstriyel tozlar temizlenmez. Bir anlamda makyajlanarak üzeri silikon içerikli cilalar ile kapatılır. Kısa sürede uygulanabilmesi, silikon içerikli cilaların kolay ulaşılabilmesi ve maliyetinin düşük olması nedeni ile hala en çok tercih edilen uygulama sistemidir. Negatif yönü elde edilen parlaklığın kısa süreli olmasıdır.
  • Çiziklerin yani dağınık yansıma sağlayan olumsuzlukların giderilmesinde aşındırıcı cilalar ile çizikleri boya seviyesine düşürmek ikinci bir yol. Sonu olarak düz bir yüzey sağlıyor olsa da boyayı inceltmesi nedeni ile sonrasında olumsuz sonuçlar doğurabilir. Dışarıdan bakıldığında farklılığı kolaylıkla anlaşılamayacak bu sistem sonrasında otomobilin yüzeyi (ve boyası) dış etkenlere karşı daha savunmasız hale gelecektir. AutoClub’ın hiçbir uygulamasında aşındırıcı cilalar kullanılmaz.
  • Çiziklerin içinin doldurulması uygulaması ile pürüzsüz bir yüzey ve sonrasında parlaklık elde etmek en ideal boya koruma sistemidir. Nano teknoloji cilalar ile bu sistem daha verimli bir hale gelmiştir. Parlaklık süresi çok daha uzu  süre olan bu uygulama sisteminin negatif tarafı ise uygulama süresinin daha uzun, fiyatının daha pahalı olmasıdır.