Dış Yüzey Temizliği (Zift, Reçine, Kireç, Toz)

Boya yüzeyine yapışan ziftler, reçineler ve endüstriyel tozlar boyaya geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verebiliyor. Bu dış etkenlerin temizliğinin profesyonel bir şekilde yapılması, doğru ürünlerin kullanılması otomobilimizin sonraki yıllara da ilk günkü ışıltısına ulaşabilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Her bölge için o bölgeye uygun ürün bu uygulamanın en çok dikkat edilmesi gereken noktası.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde otomobilin her bölgesi için üretilmiş çok özel ürünler kullanılmaktadır. Bu konudakiçözüm ortağımız Polytop GmbH’nin geliştirdiği ürünler ile tüm otomobil yüzeyinde %100’e yakın başarı sağlayabiliyoruz.

Otomobil yüzeyindeki dış etkenler olarak adlandırabilceğimiz ziftler, reçineler, endüstrieyel tozlar boyaya büyük zarar vermektedir ve mutlaka temizlenmelidir. Özellikle reçineler ve endüstriyel tozlar boyanın delinmesine kadar bir sürece sebep olmaktadır.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde;

  • Reçine temizliği için Polytop Reçine Temizleyici
  • Zift temizliği için Polytop Zift Temizleyici
  • Endüstriyel Toz Temizliği için Polytop Clay

kullanılmaktadır.

Boyasız plastik aksamların temizliğinde, kil  bu bölgelere yapışağı için kullanılmaz. Kilin plastik aksamlara yapışmaması için, uygulama öncesinde cam fitillerinin plastik çıtaların, boyalı metale yakın tüm aksamların maskelenmesi gerekmektedir. Kil uygulamasının rahat yapılabilmesi için %50 oranında su ile seyreltilmiş cam temizleyici ürünü kullanılır.

Cam yüzeylerden, yüzeye işlemiş,çıkartılması zor olan lekelerde sıralama şöyle olmalıdır; Kamikaze Silica, Polytopl Clay, Polytop P5000 ve sonrasında Poltyop Cam Cilası uygulaması yapılımalıdır.

ACT180 ve ACT 360 Boya Koruma uygulaması yapılacak tüm araçların boya yüzeyleri mutlaka Polytop Clay ile temizleme işlemine tabi tutulmaktadır.

Far Stop Temizleme

Far – Stop Temizleme uygulaması özellikle  geceleri sürüş emniyeti açısından önem taşıyan bir işlemdir.  Sararan farlar görüşü büyük oranda etkilemektedir.

Uygulama öncesinde öncelikle farda sararmanın içte mi dışta mı olduğunun tespit edilmesi önemlidir. Far stop temizleme işlemi sadece dış yüzeye uygulanır.

Far sararması otomobillerde çok sıklıkla gördüğümüz bir problem olarak önümüze çıkıyor. Bu problemin giderilmesi çok ciddi profesyonellik gerektirmektedir. Aksi takdirde farın çatlatılması dahil olmak üzere daha farklı problemler ile karşılaşılabilir.

Uygulamada farın sararma derecesine göre;

  • Polytop Cam Cilası
  • Polytopl Diamant P5000

kullanılmaktadır. Çok fazla sararmış camlarda ise 1500-4000aralığında özel Polytop zımparalar da kullanılır.

Zımpara kullanırken boyalı yüzeye zarar vermemek için far ve stop kenarlarının aracın boyalı yüzeylerine denk gelen kısımlarının maskelenmesi gerekmektedir. Zımpara kullanılırken yüzey su ile mutlaka ıslatılmalıdır, kuru zımpara yapılmamalıdır. Aksi taktirde yüzeyin fazlası ile çizilmesi sağlanır.  Zımpara seçimi yapılırken yüzeyin kirliliğine ve sararmanın yoğunluğuna dikkat edilmelidir. Aşağıda görüldüğü üzere zımparanın değeri arttıkça aşındırıcılığı azalır.

İnce bir işçilik gerektiren Far – Stop Temizleme işlemi öncesinde far kenarlarına mutlaka maskeleme yapılmalıdır.

Far üzerinde bulunan sinek böcek kalıntıları Polytop Böcek Temizleyici ile temizlenmelidir.

Jant Lastik Temizleme

Çok yüksek sıcaklıklara maruz kalan jantlar özellikle balata tozları nedeni ile çok ciddi bir kirlenmeye maruz kalmaktadır. Otomobil estetiğinde büyük yer kaplayan jant temizliği belirli periyotlarda yaptırılarak balata tozlarının yapışmak suretiyle janta zarar vermesinin önüne geçilebilir.

Jantların temizliği yapılırken sıcak olmaması uygulamada dikkat edilmesi gereken ilk noktadır.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde Jant Temizleme uygulamasında Polytop Jant Temizleyici ürünü kullanılmaktadır.

Lastik partlama uygulamasında ise AutoClub Lastik Parlatıcı kullanılmaktadır.

Polytop Jant Temizleme ürünü jantlara püskürtüldükten sonra işlemi hızlandırmak  ve balata tozlarının çözünürlüğünü yükseltmek  amacı ile jant temizleme fırçası kullanılır.

Jant temizleme ürünü direkt olarak fren disklerine ve balatalarına sıkılmamalıdır.

Ürün, yıkama ile giderilemeyen ağır balata tozlarının temizliği için kullanılır.

Balata tozlarının çözünürlüğü sağlandıktan sonra köpüklenerek durulama yapılır.

Durulama esnasında basınçlı yıkama tabancasının jantların aralarından sokularak iç kısımlara tutulmaması gerekmektedir.

Son olarak AutoClub Lastik Parlatıcı lastiklere sünger yardımı ile uygulanır.

Jant temizlieyici olarak kullanılan ürünün içeriği uygulamada büyük önem kazanıyor. pH derecesi çok düşük, asitik temizleyiciler (tuz ruhu vb) ile yapılan uygulamlar sektörde çok iyi temizleyici olarak adlandırılıyor olsa da janta da lastiğe de zarar veren ürünlerdir. Bu ürünlerin jantlarda sararma yaptığı, jantların boyasında dökülmelere neden olduğu birçok kez görülmüştür.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde asitik değil alkalik içerikli Polytop Jant Temizleyici kullanılmaktadır.