Bagaj Temizleme

Bagajlar görece olarak çok fazla kirlenmiyor olsa da karşılaşılan özel durumlarda temizlenmesi en zor bölgelerden birisi haline geliyor. Özellikle bagaj içinde dökülen sıvılardan sonra temizlemek çok zor bir hale gelebiliyor.

Bagaj temizliği özellikle yoğun olarak bir şey taşınan otomobiller için sıklıkla yapılan bir uygulama.

Bagaj temizliği birçok otomobil kullanıcısı için tekil olarak istenen bir uygulama değil. Genellikle detaylı iç temizlik uygulama paketi içerisinde yapılan bu uygulama çok özel durumlarda tekil olarak istenebiliyor.Özellikle bagaja bir şey dökülmesi, koku oluşturabilecek bir şey taşınması, bagaj halısının altına gelen şekilde sıvı akıntısı sonrasında mutlaka detaylı olarak yapılması gereken bir uygulamadır bagaj temizliği.

Bagaj temizliğini detaylandırırken bu özle durumları değerlendirerek anlatmak gerekiyor. Karşılaşılan özel durumlarda mutlaka ama mutlaka detaylı bir temizlik yapılması gerekiyor. Bagaj içinde dökülen sıvıların temizliği detaylı olarak yapılmazsa bagaj halısının altına geçebilir, bakteri oluşturabilir, kalıcı kokulara neden olabilir.

Bagaj içindeki kirin durumuna göre Polytop Araç İçi Temizleyici ya da Polytop Universal Temizleyici ve özel fırçaları ile bagaj temizliği yapılır. Bagaj içinde çıkmayan lekeler olduğunda Polytop Leke Çıkarıcı da kullanılan ürünler arasına eklenir.

Bagaj içinde sıvı dökülen bölüm temizlenmeden önce mutlaka bagaj halısının altı da temizlenmelidir.  Çok daha yoğun durumlarda ise bu konuda teknik bir personel tarafından bagaj halısı kaldırılabilir, temizlik yapıldıktan sonra tekrar monte edilebilir ya da değiştirilebilir.

Bagaj temizliği sonrasında Ozonla Dezenfeksiyon işlemi mutlaka yapılmalıdır. Ozonla dezenfeksiyon işlemi ile birlikte bagaj içindeki tüm kötü kokular giderilir, bagaj virüsler ve bakterilerden temizlenir.

Ozon birçok sektör tarafından da kullanılan çok önemli bir dezenfaktandır. Oksijen atomlarının ozon makinesi ile parçalanması sonucu elde edilen Ozon havada çok fazla kalamıyor ve kısa süre içinde bir mikroorganizma ile etkileşime geçerek tekrar oksijene dönüşüyor. Bagaj içine verilecek olan ozon en derin noktalardaki virüsleri, bakterileri bularak yok eder. Bagaj içindeki kötü kokuları yok etmek için de en önemli sistem ozonlama sistemidir.

Yoğun olarak taşıma yapılan bagajlar için koruyucu bagaj havuzu kullanılmalıdır. Bagaj havuzu ile bagajın içine birşey dökülmnesi yanında bagaj halısının deforme olmasının da önüne geçmiş olursunuz. Otomobilinize uygun bagaj havuzu için AutoClub Uygulama Merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Bagajdaki dağınıklığı ortadan kaldırmak için ise bagaj organizerı kullanılmalıdır. Böylece bagaj içindeki cisimlerin dağılması, kırılması, dökülmesi engellenir. Bagaj organizerı için AutoClub Uygulama Merkezlerinden yardım alabilirsiniz.

Çocuk Koltuğu Temizleme

Çocuğu olan hemen hemen herkesin otomobilinde yer alan, yer alması yasal bir zorunluluk olan çocuk koltuklarının temizliği birçok kişi tarafından çok önemsenmiyor olsa da AutoClub’ın en çok önem verdiği uygulamalardan birisidir Çocuk Koltuğu Temizliği.

Çocuk Koltuğu Temizliği çok hassas bir konudur ve mutlaka profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Çocuk koltukları normal otomobil koltuklarından çok daha kısa sürede kirlenmektedir. Çocuk koltuklarının kirlenmesinden çok daha önemli olan ise yemek artıkları ve kusmuk başta olmak üzere koltuk üzerinde mikrop ve bakteri oluşturacak birçok olumsuzluğun yer almasıdır.

Çocuk koltuğunun kumaş aralıkları yanında özellikle emniyet kemerinin bağlantı noktasında yer alan ve temizlenmesi zor olan bu artıklar zaman içinde mikrop yuvası haline gelecektir. Mikrop üretmesi yanında aynı zamanda kokuya da neden olacaktır. Çocuğumuzun seyahat ettiği, yemeğini yediği, uyuduğu koltuğunuj temizliği işte bu nedenle çok büyüğk önem taşıyor.

Çocuk koltuğu temizliği çok hassas bir konu. Temizlik esnasında kullanılacak kimyasalların mutlaka ama mutlaka dünya standartlarını sağlayan, pH derecesi 9’un üzerinde olmayan ürünler olması gerekiyor. Kanserojen kimyasallar içeren temizleyiciler ile çocuk koltuklarını temizlemek faydadan çok zarar getirecektir. Bu nedenle temizlemenin yapılacağı kimyasalın içeriği mutlaka öğrenilmelidir. AutoClub Uygulama Merkezlerinde çocuk koltuğu temizleme uygulamasında Polytop Araç İçi Temizleyici kullanılmaktadır.

Çocuk koltuğu temizliğinde Polytop Araç İçi Temizleyici tornador yardımı ile en ince ayrıntısına kadar temizlenir. Tornadorun özelliği basınçlı havayı ucundaki spiral yerdımı ile döndürerek uygulama noktasına uygulamasıdır. Tornador yardımı ile yapılan bu işlemin en önemli özelliği en ince gözeneklere kadar temizlik sağlamasıdır. Aynı şekilde koltuğun bağlantı noktaları ve emniyet kemeri klipsi de tornador yardımı ile temizlenmelidir.

Uygulama sonrasında kurutma işlemi mutlaka yapılmalıdır. Kurutma işlemi sonrasında bir kez daha kontrolü yapıldıktan sonra koltuğun otomobile bağlantısı yapılmalıdır.

Çocuk koltuğu temizliği ile birlikte otomobilin detaylı iç temizliğinin de yapılması önerilmektedir. Böylece çocuk koltuğu dışında otomobilin içinde de olması muhtemel olumsuzluklar giderilir.

Sonrasında hem otomobil hem de çocuk koltuğu için ozonla dezenfeksiyon ve sterilizasyon uygulamasının yapılması çocuk koltuğu üzerindeki tüm virüs ve bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu işlemin çocuk koltuğu temizliği sonrasında detaylı iç temizlik yapılmasa bile yaptırılması gerekiyor.

Bebeklerin, çocukların sağlığı için çocuk koltuklarının sık aralıklar ile temizlenmesi önerilmektedir.

Yeni doğan bebekler için doğumdan hemen önce otomobilin standartlar dahilinde temizlenmesi da vücutları henüz savunması olması nedeni ile AutoClub tarafından önerilmektedir.

Deri Temizleme ve Bakım

Deri koltuklu otomobiller her dönemde farklılık ve statü sembolü olmuştur. Tüm otomobil gruplarının satışlarında deri koltuklar opsiyonel olarak sunulmuştur.

Bununla birlikte deri koltukların ve deri aksamların temizliği, bakımı büyük önem taşımaktadır. Periyodik bakımları yapılmayan deri aksam geri dönüşü olmayan sorunlar oluşturabilir.

Deri koltuklar ve aksamlar otomobile farklı bir hava katıyor olsa da temizliği ve bakımı büyük önem taşıyor. Derinin nefes alması için periyodik temizliğinin ve bakımının yapılması gerekiyor.

Deri temizliğinin mutlak olarak bu işe uygun ürünler ile yapılması gerekiyor. Ph derecesi 10’un üzerinde olan temizleyici ürünlerin deriye zarar verme ihtimali çok yüksek olacaktır. Bu nedenle uygulama esnasında kullanılacak olan ürünlerin seçimi büyük önem taşıyor. Deri temizlemeye uygun temizleyici ürünler bu işe uygun özel fırçalar ve özel süngerler yardımı ile temizlenir.

AutoClub Deri Temizleme uygulamasında Polytop Araç İçi Temizleyici kullanmaktadır. İnatçı kir ve lekeler için Polytop Leke Çıkarıcı da uygulama esnasında kullanılabilir. Yine uygulam esnasında ayak izi vb. kirler için kir temizleyici sünger kullanılması da önerilmektedir.

Deri Temizleme uygulamasında koltuk üzerinde bulunan kumanda tuşlarına özel olarak dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu bölgelerde yapılacak uygulamalarda temizleme sıvısının kumandalara temas etmemesi gerekmektedir. Aksi durumda elektronik devreler zarar görebilir.  Yine bazı otomobillerde koltuğun orta kısımlarında koltuk ısıtma devreleri bulunmaktadır. Temizlik esnasında bu bölgelere diz ile temasta bulunmak resistanslara zarar verebilir, dikkat etmek gerekiyor.

Koltuk kızaklarının temizliği de bu uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi. Bu bölgelerin temizliği de ihmal edilmemeli. Aynı şekilde emniyet kemeri bağlantıları da temizlenmesi gereken bölgeler arasında yer alıyor. Arka koltukların açılıp açılmadığı kontrol edilerek eğer açılıyorsa temizliği mutlaka yapılmalı.

Deri koltukların ve diğer deri aksamların temizlendikten sonra bir de özel Deri Bakım Losyonu ile bakımlarının yapılması, yumuşatılması gerekiyor. AutoClub Uygulama Merkezlerinde yaptıracağınız deri temizleme uygulması sonrasında alacağınız deri bakım losyonu ile sonrasında da bir sünger yardımı ile bu işlemi yapmanız önerilir. Ayda 1 kez yapılacak bu losyon uygulaması ile derilerin nefes alması, yumuşak kalması yanında aracınızın içindeki hoş deri kokusunun muhafaza edilmesine imkan tanıyacaktır.

Periyodik temizliği yapılmayan, periyodik bakım losyonu kullanılmayan deri aksamlarda sertleşme ve sonrasında çatlama meydana gelecektir. Oluşacak bu çatlakların arasında yer edecek kirler deri aksamların olduğundan daha kirli görünmesine neden olacağı gibi çatlaklar ilerleyerek deri aksamın komple değişmesine kadar gidecek bir sürece neden olacaktır.

Detaylı İç Temizlik ve Sterilizasyon

Hayatımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz otomobiller artık hepimiz için birer yaşam alanı ve maalesef dünyanın en kirli, en çok mikrop üreten alanlarından birisi.

Detaylı İç Temizlik ve Sterilizasyon uygulaması otomobilin değerinin korunması kadar sağlık açısından da büyük önem taşıyan bir uygulamadır.

Otomobiller birçok araştırmaya göre milyarlarca virüsün bulunduğu alanlardır. Gün içinde hangi ortamlarda bulunduktan sonra otomobiller içinde bulunuyoruz? Başta tuvaletler olmak üzere birçok kirli ortamda bulunduktan sonra otomobilin içine giriyor ve o alanda yaşamaya devam ediyoruz. Bu da birçok virüsü ve mikrobu otomobil içine taşıdığımız anlamına geliyor.

Otomobil içinde yaşıyoruz, öksürüyoruz, hapşırıyoruz, farklı alanlara dokunduğumuz ellerimiz ile otomobil içinde direksiyona, vites koluna, kapı koluna temas ediyoruz. Egzost gazları, dış ortamlardan araç içine giren kirler, klima kanallarında oluşan bakteriler vb.

Otomobiller sadece bir yerden bir yere ulaşma aracı değil artık bir yaşam alanıdır. Bu nedenle en az evimiz kadar otomobilimizin temizliği de büyük önem taşıyor. Nasıl ki evimizdeki farklı bölümler için farklı temizleyiciler varsa otomobil için de aynı şekilde birden çok temizleyici ve koruyucu ile yapılan uygulamalar titizlikle yapılmalıdır.

Detaylı İç Temizlik ve Sterilziasyon uygulaması koltuk, bagaj, tavan, taban, torpido, plastik aksamlar, camlar, kapı içleri temizliğini kapsamaktadır. Her bölge için uygulama detayları, kullanılan ürünler “Detaylı İç Temizlik” konu başlığı altında açıklanmıştır.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde yapılan detaylı iç temizlik ve sterilizasyon uygulamalarında her bölge için farklı ürünler kullanılmaktadır.

Detaylı iç temizlik uygulamalarında temizlik kadar temizliğin hangi ürünler ile yapıldığı da büyük önem taşıyor. Detaylı iç temizlik uygulamasında kullanılan ürünlerin pH derecesi, içeriğindeki kimyasallar temizliğin yapılması kadar önemli. Detaylı iç temizlik uygulamalarında kullanılan ürünlerin pH derecesi 9-10 aralığında olmalıdır. Taban halısı temizliğinde kullanılan temizleyicilerin pH derecesi ise daha yüksek olabilir.

Detaylı iç temizlik uygulaması sonrasında yapılacak kurutma işlemi uygulama sisteminin tamamlanması açısından önemlidir. Detaylı iç temizlik sonrasında kurutma işleminin yapılmaması durumunda araç içinde koku oluşacaktır.

Ozonla Dezenfeksiyon işleminini detaylı iç temizlik uygulaması sonrasında yapılması önerilmektedir. Bu işlemle birlikte otomobil içindeki tüm virüsler, bakteriler ve kokular %99,9 oranında ortadan kaldırılacaktır.

Detaylı iç temizlik uygulamasının çocuklu aileler için 3 ayda bir, diğer otomobiller için 6 ayda bir yapılması önerilmektedir. Böylece her zaman temiz, her zaman sağlıklı ve her zaman steril bir otomobil içinde seyahat etmek mümkün olacaktır.

Otomobiliniz ile ilgili uygulama detaylarına web sitemizde bulunan Garanti Sorgulama bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kapı İç Döşeme ve Fitil Temizliği (4 Kapı)

Otomobil kapı içleri (özellikle sürücü tarafı) en çok kirlenen ve düzenli bir temizlik yapılmadığında deforme olan bölgelerdir. Günümüz otomobillerinde kapı içleri çok amaçlı olarak kullanılan (cam kumandaları, özel cepler vb) bölümler olduğu için eski döneme göre çok daha yoğun kullanılan bölümlerdir. Kısa sürede deforme olabilen bu bölgelerin temizliği büyük önem taşımaktadır.

Otomobil kapı içleri günümüzde çok etkin kullanılan bölümler. Son yıllarda üretilen otomobillerin kapı içleri bir kumanda paneli görünümünde. Birçok noktanın kumanda edildiği bu bölümlerin doğal olarak eskiye nazaran çok daha yoğun olarak kullanılıyor.

Kapı içlerinin gelişen otomobil teknolojisi ile birlikte çok daha geniş ve kullanışlı olması ile birlikte birçok otomobil kullanıcısı tarafından küçük birer cep olarak kullanılmaya başlanması bu bölümlerin temizliğini ve hijyenini çok daha önemli kılıyor.

Kumaş, vinyl ya da deri fark etmez, kapı iç temizliğinde mutlaka Ph derecesi 9-9,5 aralığında araç içi temizleyici ürünler kullanmalıyız. Özel fırçaları ve tornador yardımı ile yapacağımız kapı içi temizliğide kirlilik derecesine göre fırça yerine kir temizleyici sünger de kullanabiliriz. Burada özellikle dikket edilmesi gereken nokta elektronik aksamların sıvıya maruz kalmadan temizlenmesini sağlamak olmalı. Temizlene bölümler özel mikrofiber havlular ile kurulanmalı. Elektronik bölgeler hava ile özel olarak kurutulmalı.

Kapı fitilerini temizliği ve bakımı da bir diğer önemli konu. Özellikle çok soğuk ve çok sıcak hava şartlarında deformasyonu artan kapı fitilerinin içine dolan kirler bu deformasyonu hızlandıracaktır. Polytop Araç İçi Temizlyici ve Tornador yardımı ile kapı fitilleri en ince ayrıntısına kadar temizlenir. Bu temizlik sonrasında mikrofiber havlu ile kurulama işlemi yapılır.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde kapı içi ve kapı fitilleri temizliği için Polytop Araç İçi Temizleyici kullanılmaktadır.

Kapı fitilleri temizliğinin sonrasında Polytop Plastik Yenileyici ile koruma yapılması büyük önem taşımaktadır. Polytop Plastik Yenileyici ile yapılan bu uygulama ile kapı fitillerinin çatlaması, deforme olması önlenmiş olur.

Plastik yenileyicinin kauçuk bakımı esaslı (gummi) olması, sadece silikon yağı olmamasına dikkat edilmelidir.

Bu bakım sırasında MOs2 ile de kapı bağlantı noktaları da yağlanmalıdır.

Kapı içi temizliğinden sonra deri ve vinyl aksamların Polytop Deri Bakım Losyonu ile koruma altına alınması önemlidir. Yapılan bu uygulama ile derilerin çatlamasının, deforme olmasının önüne geçilmiş olur. Deri ve vinyl aksamların deri bakım losyonu ayda bir kez silinmesi bu bölgelerin kurumasının önüne geçecektir.

Klima Temizleme

Klima özellikle yaz aylarında bize büyük bir konfor sağlarken temizliği ve dezenfekisyonunun yapılmaması durumunda sağlığımızı tehdit edebilir.

Kış ayları süresince kullanılmayan klima kanallarında rutubet nedeni ile oluşan bakteriler sağlığımızı tehdit etmektedir ve mutlaka temizlenmelidir.

Kış aylarında klima kanallarında oluşan nem ve rutubet otomobil içerisinde birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir.

Otomobil kullanıcılarının bu büyük sorunla karşı karşıya kalması ise ancak otomobil içinde dayanılmaz bir koku ile karşılaştıklarında mümkün olabiliyor. Oysa klima temizleme işlemi araç içinde koku oluşsun oluşmasın kış aylarının sonrasında (yaz başlangıcında) yapılmalıdır.

Klima temizleme işlemi öncesinde otomobilin polen filtresinin de temiz olduğunun bilinmesi gerekiyor. Kirlenen, nemlenen, koku oluşturan polen fitresi klima temizleme işlemi yapılsa bile koku oluşumuna neden olacaktır. (Polin filtresi kontrolü ve değiştirilmesi otomobillerin yetkili servisleri tarafından yapılmaktadır.)

Klima temizleme işlemi sırasında  farklı ürün kullanılmaktadır. Birinci tip üründe bir hortum yardımı ile klima kanallarına klima temizleyicinin sıkılması yolu ile klima temizliği yapılır. Bu tip ürün kullanırken sıvının elektronik bölümlere sıkılmaması büyük önem taşıyor. Klima temizleme sıvısının elektronik bölümlere ulaşması durumunda önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle profesyonel uygulama büyük önem taşıyor.

İkinci tip üründe sıkılarak araç içine  konulan bir klima temizleyici sıvı değil gaz halindedir. Yaklaşık  20 dakika süren bu uygulama son yıllarda klima temizleme işlemi için en çok tercih edilen uygulama olmuştur.

Koltuk Temizleme (4 Koltuk)

Otomobil koltuklarının kirli olması çok hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkması yanında aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Özellikle deri koltuklar dışında kalan koltuklar görünen kir dışında çok sayıda virüs ve bakteriyi de içinde barındırıyor. Bu nedenle koltuk temizliği büyük önem taşıyor.

Günümüzde hayatımızın büyük bölümünü otomobillerimiz içinde geçiriyoruz. Bu nedenle otomobilimizin iç temizliğ özellikle de koltuk temizliği büyük önem taşıyor.

Koltuk temizliğinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta kullanılacak olan ürünün içeriği olmalı. Ph derecesi 9 ile 13 arasında olan ürünlerin kullanıldığı koltuk temizliği için aslında 9 Ph seviyesindeki araç içi temizleyicilerin kullanılması daha doğru olacaktır. Her bir derece 10 kat daha fazla temizleme gücüne sahip olsa da profesyonel olmayan uygulayıcılar çok daha yüksek Ph seviyelerinde otomobil koltuklarına zarar (aşındırma, beyazlatma vb.) verebilirler. İçeriğinde kanseronjen madde bulunan maddeler ile yapılan temizlik ise faydadan daha çok zarara verecektir. Bu konuda güvenilir markaların ürünlerinin kullanılması büyük önem taşıyor.

Bunun dışında deri koltukların da mutlaka 9-10 aralığındaki Ph seviyelerinde ürünler ile temizlenmesi gerekmektedir: Boyanmış deri koltuklar için ise azami özen gösterilmesi gerekiyor herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için.

AutoClub Uygulama Merkezi’nde yapılan koltuk temizleme işlemlerinde Ph seviyesi 9 olan Polytop Araç İçi Temizleyici kullanılmaktadır.Kumaş koltukların temizliğinde bu iş için özel olarak üretilmiş fırçalar, deri koltukların temizliğinde ise özel süngerler kullanılmaktadır.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde 4 koltuk temizliği uygulamasında öncelikle Polytop Araç İçi Temizleyici koltuk yüzeyine sıkılır. Sonrasında ise özel fırçalar yardımı ile dikkatli bir şekilde yüzey fırçalanır.

Koltuğun kirliliğine göre bu işlem gerekirse tekrarlanır. Çok kirli koltuklarda kumaşın altındaki süngerin de kirlendiği unutulmamalı. Özensiz yapılan uygulamalarda (çok nadiren de olsa kullanılan ürünün içeriği ile doğru orantılı olarak) alltan bu kirin tekrar yüzeye çıkabileceği dikkatlerden kaçmamalı.

Temizlenen yüzey  vakumlu makne ile çekilerek tüm kirin vakumlanarak temizlenmesi sağlanmalı. Ve hemen sonrasında da araç içi kurutma makinesi ile koltuklar tam olarak kuruyana kadar kuruma işlemi yapılmalı.

Deri koltuklarda uygulama sonrasında mutlaka deri bakım losyonu kullanılmalı. Kumaş koltuklarda müşteri isteğine göre koltuk koruma uygulaması yapılabilir.

Koltuk temizleme uygulamasının otomobillerde 6 ayda bir yapılması önerilmektedir. Bunun yanında bebek olan otomobillerde ona çok daha sağlıklı ortamlar sunabilmek için 3’er aylık periyotlarda da koltuk temizlemem uygulaması yapılması uygun olacaktır.

Deri koltukların otomobilde tutulacak bir bakım losyonu ile ayda 1 kez silinmesi çatlakların oluşmasının önüne geçecektir.

Ozonla Dezenfektasyon

Günümüz dünyasında hayatımızın çok önemli bir bölümünü geçirdiğimiz otomobillerimizin iç temizliği ile birlikte dezenfeksiyon ve sterilizasyonu da büyük önem taşıyor.

Yapılan birçok araştırmaya göre dünyanın en çok mikrop barındıran ve üremesine imkan sağlayan noktalarından birisi olduğu belirtilen otomobillerin belirli periyotlarda iç temizliğinin yapılması ve dünyanın bilinen en güçlü dezenfektanı ozonla dezenfekte edilmesi sağlıklı bir sürüş keyfi için önem taşıyor.

Gün içinde birçok noktaya temas eden ayakkabılarımız ile otomobilin içinde bulunuyoruz. Başta tuvaletler olmak üzere temas ettiğimiz birçok noktadaki mikrobu otomobilimizin içine taşıyoruz. Yine aynı şekilde ellerimizle temas ettiğimiz noktalardaki mikropları da otomobilimizin başta direksiyon ve vites kolu olmak üzere önemli noktalarına iletiyoruz.

Özellikle büyük şehirlerde birçoğumuz otomobilin içinde bir şeyler yemek, içmek durumunda kalıyor. Bu sürede otomobilin içinde dökülenler virüslerin, mikropların çok daha hızlı üremesine neden oluyor.

Klima kanallarında oluşan nem ve küf de sağlığımızı tehdit eden bir diğer etken olarak öne çıkıyor.

Evcil hayvanlarını otomobili ile taşıyanlar için de başta koku olmak üzere birçok olumsuz durumun ortaya çıktığını söyleyebiliriz.Otomobilinde sigara içenler, koku oluşturan ürünler (et, balık, peynir) taşıyanların da ağır koku problemleri yaşadığını görüyoruz.

Önemli bir bölümü tekstil (koltuk, taban halısı, tavan, kapı içleri vb) ürünlerden oluşan otomobilin iç bölümünde karşı karşıya olduğumuz bu durumlardan dolayı ciddi sağlık problemler ile karşı karşıya kalmamız mümkün. Özellikle otomobilinde küçük çocuk, hasta ve yaşlı olanlarda bu tehlikenin çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde yapılan ozonla dezenfeksiyon ve sterilizasyon uygulaması ile tüm bu olumsuzluklardan kurtulmak mümkün.

Klordan 7 kat daha güçlü ozonla yapılan dezenfeksiyon işlemi ile otomobil içindeki tüm kötü kokulardan, virüslerden, mikroplardan %99,9 oranında kurtulmak mümkün olacaktır.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde buluna Ozon Makinesi ile yapılan bu uygulamada ile oksijen molekülleri ozona dönüştürülür. Ozon molekülleri yaşadığımız ortamdaki virüs, bakteri, mikrop, küf vb. organizmalar ile etkileşime geçerek yeniden oksijene dönüşür.

Çok hızlı sonuç veren (kloara göre 3.000 kat daha hılzı) ozonla dezenfeksiyon uygulaması çevre dostu yapısı, geriye herhangi bir atık bırakmaması nedeni ile güvenle uygulanabilir.

Özellikle çocuklu ailelerde 3 ayda bir yaptırılması AutoClub tarafından önerilmektedir.

Taban Halısı Temizleme

Otomobil içindeki en kirli bölüm olan taban halısı aynı zamanda en çok mikrop barındıran bölge olarak da öne çıkıyor. Özellikle kış aylarında çok fazla kirlenen taban halısı temizliği profesyonel kişiler tarafından yapılmalı.

Taban halısı ile birlikte paspas temizliğini de bu grup içinde değerlendirmemiz gerekiyor.

Otomobil içinde en çok kirlenen bölüm olarak belirttiğimiz taban halısının temizliği için de otomobilin diğer bölgelerinden çok daha güçlü bir temizleyiciye ihtiyacımız olacak. Bu nedenle Ph dereceği 13 olan temizleyicileri bu bölümün temizliğinde tercih etmemiz gerekiyor. Ph derecesi yüksek olsa da kanserojen madde içermemesi ve dünya standartlarına sahip olmasına özellikle dikkat edilmeli.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde taban halısı temizliğinde 13 Ph değerinde Polytop Universal Temizleyici kullanılmaktadır. Bu ürünle birlikte sert kıllı temizleme fırçasına ihtiyaç duyulacaktır. Koltuk kızaklarının ve dar bölgelerin temizliğinde Universal Temizleyici Tornador cihazı ile birlikte kullanılmalıdır. Bu tarz bölgelerin temizliği için özel olarak üretilmiş olan Tornador ile birlikte derinlemesine temizlik elde etmek mümkün olacaktır.

Kimyasal ürünlerin Ph derecesi arttıkça alkali değerleri artar. Düştükçe de asit değerleri artar. Her iki durumda da nötr ürünlere göre ürünün kokusu çok daha keskin olacaktır. Bu tarz ürünlerin kullanılmasında temizliğin derinlemesine yapılması, kurutulması ve sonrasında havalandırılması büyük önem taşımaktadır. AutoClub bu nedenle detaylı iç temizlik uygulamalarında da dünyanın en iyi otomobil kimyasal ürün üreticilerinden Polytop ürünleri ile hizmet vermektedir.

Taban halısına püskürtücü şişe yardımı ile sıkılan Polytop Genel Temizleyici ve fırça yardımı ile taban halısı temizlenir. Taban halısının kirlilik seviyesine göre işlem tekrarlanabilir. Sonrasında vakum makinesi ile temizlenen bölgeler vakumlanır.

Taban halısı temizliğinde koltuk raylarının temizliği de büyük önem taşıyor. Koltuk ileri geri yapılarak bu rayların temizliği de mutlaka yapılmalı. Paspas temizliği bu uygulama sırasında mutlaka ve dikkatlice yapılması gereken uygulamadır. Torpido altları da özenli bir şekilde temizlenmelidir. Taban halısı temizliği sırasında sonrasında koku yaratacak bir nokta olup olmadığına özellikle bakılması gerekiyor. Taban halısının altına geçmiş olan bir sızıntı o bölgede bakteri ve doğal olarak koku oluşmasına neden olacaktır. Otomobil içine dökülen sıvıların (süt vb bakteri oluşturabilecek gıda ürünleri) bu tarz sorunlar oluşturabilir.

Uygulama sonrasında araç içi kurutma makinesi ile aracın içi kurutulur. Aracın içinin nemli kalması durumunda koku oluşabilir bu nedenle kurutma işlemi büyük önem taşıyor. Uygulamanın 6 ayda bir tekrarlanması önerilir.

Tavan Temizleme

Otomobilin içinde en az kirlenen yer olduğu düşünülse de dışarıdan gelen egzost dumanı başta olmak üzere birçok etken otomobilin tavanının fark edilmeyen bir şekilde kirlenmesine yol açar. Sigara içilen otomobiller bu kirlenme çok daha hızlı olur.

Tavan temizliği güneşlikler, kapı tutacakları, dikiz aynası ve emniyet kemeri bağlantı noktalarını da kapsar. Sunroof olan otomobillerde ilave olarak sunroof ve kanalllarının temizliği de yapılmalıdır.

Otomobillerin tavanları yavaş yavaş ve fark edemediğimiz bir şekilde kirlenir. Bu kirlenmede en önemli etken başta egzost gazı olmak üzere dış hava etkenleridir. Nefes alışımız, eğer kullanılıyorsa sigara bu kirliliğin en önemli etkenleri olarak sıralanabilir.

Tavan temizliği en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Özellikle 10 yaş ve üzeri  otomobillerde tavanların sarkma yapması riskine karşı çok daha dikkatli uygulama yapılması gerekmektedir. Bu otomobillerde önce belli bir bölümde deneme yapılarak işleme başlaması önerilir.

Ph derecesi 9 seviyesinde olan bir temizleyicinin bu işlemde kullanılması önerilir. Çok daha yüksek Ph seviyesindeki temizleyicilerin tavanda beyazlatma ya da saçaklanma yapma olasılığı bulunmaktadır.

Kullanılacak olan ürünlerin kanserojen madde içermeyen, dünya standartlarına uygun normları sağlamasına dikkat etmek gerekiyor. Bir ürünün çok iyi temizliyor olması, kirleri çıkarıyor olması o ürünün çok iyi ürün olduğu anlamına gelmiyor. AutoClub Uygulama Merkezlerinde 9Ph seviyesine sahip ve dünya standartlarındaki tüm değerleri karşılayan Polytop Araç İçi Temizleyici kullanılmaktadır.

Tavan temizliğinde kullanılacak mikrofiber havlu ve temizleme fırçalarının da tavan temizliği için özel olması gerekmektedir. Kullanılacak sert kıllı fırçalar da tavan da tüylenme ve saçaklanma yapabilir.