IGL Coatings Seramik Kaplama

Her geçen gün daha da gelişen seramik kaplama teknolojinsinde ulaştığı %86 SiO2 oranı çok özel bir yere sahip olan IGL Coating Seramik Kaplama Uygulaması da AutoClub Uygulama Merkezlerinde yapılıyor.

Otomobilin boyası ile doğru orantılı olarak 9H sertlik seviyesine ulaşan IGL Coating seramik kaplama yanında seramik parlatıcı özelliği ile de öne çıkıyor.

IGL Coating Seramik Kaplama formüle edilmiş Silisyum Oksit’le (Silika) üretilmiş devrim niteliğinde bir üründür.

3-4H sertliğindeki otomobil boyası üzerine ilave olarak 4H ekleyebilen ve sertlik derecesini 9H’a kadar çıkarabilen IGL Coating dünya çapındaki birçok özel uygulayıcı tarafından da önerilmektedir.

IGL Coating hazırlık süreci tamamlanmış (temizleme ve parlatma aşamaları tamamlanmış) boya yüzeylerine uygulanmaktadır. Tüm seramik kaplama uygulamalarında olduğu gibi IGL Coating uygulamasında da otomoil yüzeyinin hazırlık süreci büyük önem taşıyor.

Zift, reçine temizliği yapılmış, kılcak çizikleri giderilmiş, yapılan hazırlık işlemleri sırasında hologram oluşturulmamış otomobil boyası yüzeyine koruyucu olarak uygulanan IGL Coating’in profesyonel kullanıcılar tarafından uygulanması önerilmektedir.

IGL Coating Seramik Kaplama uygulaması sonrasında otomobil yüzeyinde derin bir parlaklık, neredeyse kristal bir görünüm elde etmek mümkün olacaktır.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde 3 farklı ürün ve iki destek ekiplamından oluşan 3’lü bir set dahilinde uygulanan IGL Coating’in uygulama aşamaları şekildedir.

IGL Precoat ile boya yüzeyi bir kez daha temizlenir. (Özellikle silikon içeren cilalar ile yapılan boya parlatma uygulamaların yanıltıcı etkisi bu ürünle giderilmiş olur.) Precoat boya yüzeyindeki toz vb etkileri ortadan kaldırdığı gibi varsa uygulama hatalarını da ortaya çıkarırı.

IGL Quartz ile seramik kaplama uygulaması yapılır. Bu uygulamanın profesyonel kullanıcılar tarafından tekniğine uygun şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. 5-10 dakika arasındaki bekleme süresi sonrasında yine tekniğine uygun bir şekilde mikrofiber havlu ile yüzeyin silinmesi işlemi yapılır. Sonrasında otomobil 2 saatlik bir kürşelme süresine bırakılır.

IGL Premier ile de 2 saatlik kürleşme süresi sonrasında sertleşen boyaya son bir seramik parlatıcı uygulaması yapılır. Seramik Kaplama uygulamaları içerisinde ilk kez yapılan bu seramik parlatıcı uygulaması ile otomobil yüzeyi sertlik dışında üstün bir seramik parlaklığına da kavuşmuş olur.

Çevre dostu olan IGL Coating Seramik Kaplama yanıcı değildir ve Reach uyumludur.

Uygulama sonrası 1 yıla kadar hidrofobik özellik ve 2 yıla kadar da parlaklık garantisi AutoClub Uygulama Merkezleri tarafından verilmektedir.

IGL Coating’in en öenmli özelliklerinden birisi de tam kürleşmiş kuvarsların %50’ye kadar büzüldüğü görülürken IGL Coating’de bu oranın %5’ten daha küçük olmasıdır. Bu ürünün hem hem mukavemetinin artmasına hem de parlaklığının daha derin olmasına neden olmaktadır.

Xzilon Seramik Kaplama

Dünya’nın en büyük uçak şirketlerinden birisi olan Boeing’in uçakları için istediği 250°C yüzey ısı testi, 1.300 saatlik tuzlu su testi yanında 600 kilometreyi aşan rüzgar hızına dayanıklılık testi gibi 20 noktada metal yüzeylerde aşınma ve yıpranma testlerini geçen ilk ve tek seramik kaplama ürünü olan Xzilon Türkiye’de sadece AutoClub Uygulama Merkezlerinde uygulanmaktadır.

Xzilon Seramik Kaplama çok özel formülü ile moleküler yapışma sağlayan içeriği ile geleneksek boya korumalarla kıyaslanamayacak bir üründür. Wax olmadığı için yüksek sıcaklıklarda deforme olmaz, aynı zamanda silikon ya da teflon bazlı da değildir.

Öncelikle uçaklar için üretilmiş olan Xzilon sonrasında aynı teknoloji ile otomobiller için de üretim yapmıştır.

Xzilon Seramik Kaplama ön çalışmaları yapılmış (temizleme, parlatma ve koruma aşamaları tamamlanmış) yüzeylere uygulanır ve parlatılmış olan otomobil yüzeyinin uzun süre bu parlaklığını tüm dış etkenlere karşı koruma altına alır.

Xzlion Seramik Kaplama özel formülüyle uygulama yapılan yüzeye moleküler yapışma sağlar, oluşturduğu özel tabaka ile 205°C sıcaklık yanında, çamur, balata tozu, böcek yapışması, tuz gibi dış etkilere karşı otomobil yüzeyini korur.

AutoClub Uygulama Merkezlerinde Xzilon Seramik Kaplama öncesindeki hazırlık aşamalarında Polytop ürünleri kullanılmaktadır.

Seramik Kaplama car care sektöründe son dönemde üzerinde en çok tartışılan ürünlerden birisi. Altını çizerek belirtmek gerekiyor ki kritik noktalarına dikkat ederek yapılan bir seramik kaplama uygulamasının otomobile faydası çok büyük.

Seramik Kaplama ile ilgili kritik noktalar neler?

Seramik kaplama mutlaka iyi ürünler ile hazırlanmış (reçineleri, ziftleri temizlenmiş, çizikleri, hareleri giderilmiş) bir yüzeye uygulanmalıdır. Aksi takdirde otomobil yüzeyindeki bu olumsuzluklar koruma altına alınmış olur. Bu nedenle kullanılacak seramik kaplama ürünü kadar yüzey hazırlama ürünleri de büyük önem taşıyor.

Seramik kaplama ile birlikte boya yüzeyinde sert bir tabaka oluşturuluyor. Fazla sertlik boya yüzeyinde çatlama yapabilir. Bu nedenle kullanılacak ürünün kalitesi ve içeriği büyük önem taşıyor. Alman üreticiler boya yüzeyinde 0,06 mm kalınlığının üzerindeki bir kalınlığın boyaya zarar verebileceğini belirtmiştir.

Dikkat edilmesi gereken ya da kafa karışıklığı yaratan bir diğer konu da sertlik dereceleridir. Boyanın çizilmeye karşı direncini hesaplayan ve Wolff Wilborn sertliği olarak adlandırılan bu sistem farklı sertlikteki kalemlerin boya yüzeyinde 45° açı ve 7,7 Newton güç ile hareket ettirilmesi sonrasında boyaya zarara veren en yumuşak sertlikteki kalemin derecesi ile bulunur.

2H,4H, 6H, 9H değerleri yapılan işlemin sertlik derecelerini belirtir. Yüksek sertlik derecelerine ulaşmak için seramik kaplama ürünü kadar boyanın sertlik derecesi de önemlidir. 2H sertliğindeki bir boyayı en fazla 4H sertliğe ulaştırmak mümkün olabilecektir.

Seramik kaplama amatör kullanıcıların yapabileceği bir uygulama değildir. Sterili bir ortamda profesyonel kullanıcılar tarafından yapılmadır.

AutoClub Uygulama Merkezleri tarafından yapılan Xzilon Seramik Kaplama uygulamasına 2 yıl parlaklık garantisi veriliyor. Uygulama detayları ve garanti sürelerine web sitemizdeki Garanti Sorgulama bölümünden ulaşılabilir.